Poslední novinka:
Pálení čarodějnic v Denním stacionáři se neslo ve znamení pohody a slunce
Počasí nám přálo a příjemná jarní atmosféra přispěla k celkově skvělé náladě všech zúčastněných.
Ulevit v psychicky a fyzicky velmi náročné situaci lidem, kteří dlouhodobě pečující o své blízké, pomohou Sociální služby města Nový Bor, p.o.. Od října 2022 zahájí svou činnost podpůrný tým, který poskytne neformálním pečujícím z celého Novoborska komplexní služby. Využívat je mohou zdarma všichni ti, kteří se doma starají o členy rodiny, ať z důvodu věku nebo nemoci, mentálního či zdravotního handicapu.
„Jde o dlouhodobě opomíjenou skupinu lidí v rámci sociálních služeb, jimž náročná péče o blízké ovlivňuje všechny části života, soukromého i pracovního. Jsou mnohdy psychicky vyčerpaní, sociálně izolovaní. Naše služba jim má cíleně ulevit a zlepšit kvalitu jejich života,“ vysvětluje ředitel městských sociálních služeb Daniel Nerad.
Neformálním pečujícím se tak dostane psychické podpory a motivace, pomoci s výběrem a zajištěním konkrétní sociální a zdravotní služby, včetně vyřízení dávek. S nemocí či nemohoucností se totiž pojí výdaje – na kompenzační pomůcky, výživu, léky či přestavbu bytu. Ne všichni lidé si dokážou zajistit státní finanční podporu.
Služba bude probíhat ve dvou rovinách – ambulantní a terénní. „Všechny případy jsou individuální, proto na základě domácí návštěvy nabídneme kompletní balíček šitý na míru konkrétní rodině – vybereme a zajistíme vhodnou sociální nebo zdravotní službu, kompenzační pomůcky, pomůžeme s administrací dávek a při jednání s pojišťovnami, ale i s uzpůsobením domácnosti,“ upřesňuje odborná sociální pracovnice a vedoucí podpůrného týmu Šárka Hantychová. Ta bude mít k ruce externí spolupracovníky např. z oboru zdravotnictví, farmakologie, rehabilitace, výživového poradenství, právní pomoci.
S nimi se také budou setkávat pečující při společných sezeních, při nichž získají nejen odbornou radu, ale mohou sdílet i své zkušenosti. „Jsme připraveni pečujícím poskytnout krátkodobou, jednorázovou, pomoc, ale také je dlouhodobě provázet,“ doplňuje Šárka Hantychová.